causes

Czy rozwód? Jak radzić sobie po zdradzie?

czw., 06/21/2018 - 15:06 admin

Zdrada, kryzys związku i następnie rozwód – osoby zdradzone i porzucone przeżywają traumatyczne chwile. Postępowanie partnera wywołuje falę bardzo bolesnych emocji i pytań, na które trudno znaleźć odpowiedzi. Zakończenie małżeństwa i rozpad rodziny wydają się być końcem wszystkiego. Na pewno jest to koniec dotychczasowego życia i to należy sobie uświadomić.

Odczuwanie tych wszystkich bolesnych emocji jest naturalne. Łzy, żal, tęsknota i gniew. Należy otwarcie wyrażać wszystkie swoje uczucia. Mówić o swoich przeżyciach przyjaciołom, bliskim. Konieczna jest w tym czasie obecność przy Tobie osób bliskich i zaufanych, akceptujących Ciebie, nie wypominających i wpędzających w „poczucie winy”, z radami typu: „a nie mówiłam” , „trzeba było”, „szkoda, że”. Nie szukaj też pocieszenie  u tych, którzy nie zostawią „suchej nitki” na Twoim partnerze czy partnerce, współmałżonku. Rozdrapywanie ran, to nie terapia. A przesadzone oskarżenia, wyrażane w gwałtownych emocjach, często niebędące prawdą nie będą służyły zaakceptowaniu nowej rzeczywistości i ułożeniu Waszych relacji.

Jak pisał E. Stachura „Dajcie czasowi czas…, bo mija czas i leczy rany”. W końcu dojdziesz do stanu, kiedy możliwe będzie wybaczenie. Ten stan sprawi, że dopiero teraz zaczniesz żyć na nowo. Wybaczenie zagoi Twoje rany i uspokoi. Znowu będziesz otwarta, otwarty na miłość bez balastu obaw i uprzedzeń, które mogą zniszczyć Ciebie i każdą przyszłą relację z drugą osobą. Wybaczenie jest potrzebne przede wszystkim Tobie. Złorzeczenie komuś tego, co najgorsze, pielęgnowanie urazy, negatywnie odbija się na Tobie.  W takim stanie emocji nie zbudujesz swojego szczęścia. Pamiętaj, że wybaczenie wymaga czasu i głębokiej refleksji. Nie można robić tego na siłę, jedni się o to modlą, drudzy mają inne sposoby, ale żeby znów stać się wolnym i zrobić krok do przodu trzeba bezwarunkowo przejść ten etap. 

Pogodzenie się z tym, że takie sytuacje po prostu się zdarzają. Niedoskonałość jest częścią naszej ludzkiej natury. Zaakceptowanie tego stanu rzeczy to ważna umiejętność, która może pomóc zbudować nasze przyszłe szczęście. Wyciąganie wniosków z doświadczeń życiowych, głęboka refleksja i idące za nią decyzje dadzą w przyszłości szanse na uniknięcie podobnych zranień. Nauka płynąca z życiowych doświadczeń może być tylko dobrem. 

Na pewno da się odnaleźć plusy zaistniałej sytuacji, choć dziś może jeszcze ich nie widzisz. Koncentrowanie się na tych dobrych stronach naszych doświadczeń sprawi, że będziemy za nie wdzięczni, a to dowodzi całkowitego uzdrowienia!

Zobacz także: Czy moj zwiazek moze przetrwac?

 

Usługi detektywistyczne STORM dotyczące rozwodu: 

Wsparcie psychologiczne po zdradzie  a

Wróć do porad